W dniu 15. marca 24 uczniów z klas I-IV, wzięło udział w Dniu Muzeum Ziemi UAM 2024. Mieliśmy przyjemność skorzystać z zaproszenia WNGiG. Podczas wydarzenia wysłuchaliśmy następujących wykładów:
– Polacy nie gęsi, swoje dinozaury mają – mgr Bartłomiej Domaszewicz
– Gorące morza, lodowe pustynie, równikowe lasy, czyli Poznań i Polska przed milionami lat – dr Paweł Wolniewicz i Maciej Wolniewicz
– Bursztyn – piękno niezwykłej żywicy – dr Joanna Jaworska
– Wulkany Europy – siła niszczycielska czy twórcza? – dr Monika Nowak
– Potężni tytani – czyli o tym, jak katastroficzne potrafią być żywioły – Alicja Nowicka
Wizyta na Wydziale była kolejną okazją do zwiedzenia Muzeum Ziemi. Obejrzeliśmy kolekcję minerałów, meteorytów, kryształów, skał oraz skamieniałości. Ponadto niektórzy z nas skorzystali z nowej multimedialnej atrakcji dostępnej w muzeum. Dzięki goglom przenieśli się w zupełnie inny wymiar. Specjalnie przygotowane filmy: Impakt Morasko i Epoka glacjalna, prezentują, jak wyglądał upadek meteorytu na Morasku oraz co się działo podczas ostatniej epoki glacjalnej. Nasi uczniowie nie tylko słuchali i oglądali, ale również brali aktywny udział w krótkich konkursach, za co otrzymali upominki w postaci bryłki soli:). Wiedzą wyróżniły się szczególnie: Zuzia Widła, Anastazja Balcer i Wiktoria Marcinkowska. W trakcie imprezy można było również obejrzeć wystawę poświęconą Stanisławowi Staszicowi, jednemu z pierwszych polskich geologów, zatytułowaną: „Kto nam odkrył Tatry?”, wypożyczoną z muzeum w Pile. Na koniec zerknęliśmy jeszcze do lapidarium, czyli ogrodu skalnego pod chmurką. Czas minął bardzo szybko, a krótka wizyta w muzeum pozostawiła niedosyt, dlatego już wiemy, że w październiku wybierzemy się tam ponownie.