Przekazujemy informację jaką otrzymaliśmy z Fundacji na rzecz Praw Ucznia:

Szanowni Państwo!

W związku z wystosowywanymi przez krajowe i lokalne władze apelami o oddawanie przez obywateli i obywatelki RP, w porozumieniu z Narodowym Centrum Krwi, Fundacja na rzecz Praw Ucznia ogłasza Ogólnopolską Szkolną Zbiórkę Krwi. Celem akcji jest zapełnienie banków krwi tak, by w razie potrzeby krew mogła trafić do Ukrainy i uratować życie obrońców i obrończyń tego państwa.

Zasady są proste: indywidualnie bądź grupowo należy udać się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub któregoś z jego oddziałów terenowych (albo umówić z tym Centrum, by do szkoły przyjechał krwiobus), a następnie oddać krew, podając przy rejestracji hasło:
„Szkoła, która ratuje życie”. Tym sposobem wszystkie polskie społeczności szkolne mogą dać jasny komunikat wspierania Ukrainy i wesprzeć polskie banki krwi, które, niewykluczone, w razie eskalacji
konfliktu trafią do tego państwa.

By oddać krew, należy być osobą między 18. a 65. rokiem życia,
która:
— waży co najmniej 50 kilogramów,
— u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury,
tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
— w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonanych żadnych
zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań
(np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
— w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i
preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np.
popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w
ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.
Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Szczegóły akcji wraz z listą polskich Centrów Krwiodawstwa i
Krwiolecznictwa znajdują się tu: http://www.prawaucznia.pl/krew/

Z wyrazami szacunku
Zespół Medialny Fundacji na rzecz Praw Ucznia
kontakt@prawaucznia.pl

Skip to content