Zespół dzielnych wolontariuszy z naszej szkoły z p. Magdą Bielak i p. Agnieszką Pajączkowską na czele z sukcesem zakończył swoją misję, pomagając zwierzętom z poznańskiego ZOO. Zanim jednak doszliśmy do finałowego zadania, musieliśmy zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, dzięki którym poszerzyliśmy wiedzę o życiu dzikich zwierząt.
Pierwszym z nich była zbiórka orzechów włoskich dla niedźwiedzi brunatnych. Zdrowe przysmaki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tych zwierząt, ponieważ pomagają im gromadzić tłuszcz i przygotować się do zimowego snu. Dzięki naszemu zaangażowaniu niedźwiedzie mogły najeść się do syta i smacznie przespać największe chłody.
Następnie wcieliliśmy się w rolę zoologicznych ankieterów. Z kartką i ołówkiem w ręce ruszyliśmy tropem najciekawszych oraz najbardziej niezwykłych zwierząt. Zgodnie ze wskazówkami mentorów zawęziliśmy poszukiwania do poszczególnych części ogrodu zoologicznego. Wnikliwe spostrzeżenia naszych szkolnych badaczy pomogą pracownikom Nowego ZOO w jego lepszym oznakowaniu.
Podczas realizacji kolejnego zadania ujawniły się artystyczne talenty naszego zespołu. Zadaniem wolontariuszy było sportretowanie zagrożonych gatunków zwierząt żyjących w Wietnamie w celu zwiększenia świadomości związanej z potrzebą ratowania fauny z tego obszaru. Dzięki zaangażowaniu i kreatywności uczennic z Technikum nr 19 powstały dwa wspaniałe obrazy przedstawiające bohaterów wietnamskich lasów – kukanga małego i parę gibbońców białolicych. Obydwa dzieła będzie można podziwiać podczas wystawy zorganizowanej przez poznańskie ZOO.
Okazją do uwolnienia twórczego potencjału było także przygotowywanie tuneli i mat dla gryzoni a także zdrowych kul smakowych dla ptaków. Nasi wolontariusze stworzyli  w pełni ekologiczne wzbogacenia dla małych gryzoni oraz aromatyczne zestawy smakołyków dla skrzydlatych przyjaciół, które umieścili w podwieszanych skórkach pomarańczy.
Wraz z końcem zimy wyruszyliśmy na wiosenne porządki, które upewniły nas w przekonaniu, że nie każdy bohater nosi pelerynę. Grabienie i zbieranie liści na wybiegach nie przyniosło może spektakularnych efektów, ale niewątpliwie zwiększyło komfort życia zwierząt w poznańskim ZOO.
Entuzjazm i zaangażowanie wolontariuszy z Technikum nr 19 sprawiły, że wszystkie zadania zostały pomyślnie wykonane. Nasz zespół spisał się na medal, zdobywając 115 punktów, dzięki którym znaleźliśmy się w połowie stawki tegorocznej edycji Szkolnej Ligi Wolontariackiej.
Wszystkim wolontariuszom gratulujemy i dziękujemy za zapał w realizacji zadań na rzecz zwierząt.

 

Skip to content