Środa, 9.11.2022 dobrze rozpoczęła się zajęciami klasy 4GA w specjalistycznych pracowniach aparaturowych na Wydziale Chemii UAM.

Prawdziwą ucztę rozpoczęły uroczystości drugiego dnia obchodów 100. rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie doktoratu honorowego Uniwersytetu Poznańskiego. Sympozjum naukowe, oraz wernisaż wystawy pt. „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce”  z udziałem  Pani Profesor Hélène Langevin-Joliot – wnuczki naszej Noblistki, oraz wielu gości honorowych i prelegentów.

Przemówienia, wspomnienia i wykłady, udostępnione materiały rodzinne i muzealne pozwoliły dojrzeć w naszej rodaczce coś więcej niż wspaniałego naukowca.  Szkoda, że każdy dorastający chemik, bądź fizyk nie mógł w tym uczestniczyć .

W zamian polecam wystawę w holu wydziału chemii, wspomnienia i relacje internetowe, oraz muzea noblistki w Paryżu lub Warszawie. Szczęście uczestniczenia w tym wydarzeniu miałem z Prof. Magdą Bielak i Kamilem Ziółkowskim (kl. 4GA).

Janusz Przybył

 

Polecam zainteresowanym relacje internetowe na stronach:

https://chemia.amu.edu.pl/wydzial/aktualnosci-wydzialowe/uroczyste-obchody-100.-rocznicy-przyznania-marii-sklodowskiej-curie-doktoratu-honorowego-uniwersytetu-poznanskiego

https://amu.edu.pl/dla-mediow/komunikaty-prasowe/wyprzedzala-swoja-epoke-dhc-marii-sklodowskiej-curie-odebrany-po-100-latach

https://www.facebook.com/polskie.towarzystwo.chemiczne/

https://www.facebook.com/chemiaUAM

 

 

Skip to content