Światowy Dzień Wody 2019

– święto walczących o powszechny dostęp do czystej wody

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku.

Jego zamysł zrodził się z potrzeby większej troski o świadome i rozważne eksploatowanie tego bezcennego dobra. Warto pamiętać, że mimo podejmowanych działań na rzecz zapewnienia powszechnego dostępu do czystej wody, wciąż około 2,1 mld ludzi na całym świecie (blisko 30 proc. całej populacji) pije wodę z niebezpiecznych źródeł. W samej Europie dostępu do bieżącej wody nie ma 100 mln osób. W kontekście tych danych powinniśmy szczególnie docenić fakt, że nasza woda jest bardzo dobrej jakości i nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Edukacja i działania na rzecz ochrony wód środowiska naturalnego już wiele lat temu były wizytówką Zespołu Szkół Chemicznych i Liceum Ekologicznego w Poznaniu. Projekty realizowane wówczas przez uczniów i nauczycieli, na których czele stał dyrektor Stanisław Jędrzak, przyniosły szkole zaszczytny tytuł „LIDERA POLSKIEJ EKOLOGII”. Jako ich spadkobiercy, z dumą powinniśmy o tym pamiętać, tak jak  Miasto Poznań, które do dziś szczyci się faktem przyznania mu tej godności w roku 2002 i 2009. Przypomnieć również należy, że innej szkoły – laureatki tego konkursu nie ma w Polsce i już nie będzie, bo, niestety, zmieniła się jego formuła. Jego wartość jest więc unikatowa.

Osobiście zawsze ceniłem tamten sukces. O jego znaczeniu niejednokrotnie przekonywałem się, uczestnicząc w różnych spotkaniach tematycznych w Warszawie, Wrocławiu czy innych, nierzadko odległych, miejscach w Polsce, gdzie wspominano o nim z uznaniem. Mamy więc na pewno powód do dumy, a dokonania naszych poprzedników powinny być dla nas także inspiracją  do odświeżenia dawnej tradycji.

 

Janusz Przybył

 

Skip to content