Nagroda Literacka „Nike” uznawana jest za najważniejszą nagrodę literacką w Polsce. W bieżącym roku została wręczona po raz 23. W tym konkursie, na najlepszą książkę roku, brane są pod uwagę wszystkie gatunki literackie (powieści, autobiografie, eseje, pamiętniki, itp.). Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody” Nike” byli m.in.: Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch i Marcin Wicha w 2018 roku.

Zwycięzca konkursu jest wyłaniany w trzech etapach. Pierwszy etap – to ogłoszenie w maju, podczas Warszawskich Targów Książki, dwudziestu tytułów nominowanych do tej nagrody. Na początku września jury wskazuje wśród nich siedem tytułów, które przechodzą do finału, a decyzję o wyborze laureata nagrody podejmuje zawsze w pierwszą niedzielę października (w tym roku 6 października).

Wśród siedmiu książek, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike” były cztery powieści, dwa reportaże, jedna biografia. Oto one:

  1. Marcin Kołodziejczyk – „Prymityw. Epopeja narodowa” (powieść)
  2. Zyta Rudzka – „Krótka wymiana ognia” (powieść)
  3. Juliusz Strachota – „Turysta polski w ZSRR” (powieść)
  4. Szczepan Twardoch – „Królestwo” (powieść)
  5. Małgorzata Rejmer – „Błoto słodsze niż miód” (reportaż)
  6. Mariusz Szczygieł – „Nie ma” (reportaż)
  7. Aleksander Kaczorowski – „Ota Pavel. Pod powierzchnią” (biografia).

W tegorocznej edycji konkursu laureatem Nagrody Literackiej” Nike” został wybrany głosami  jury Mariusz Szczygieł za książkę „Nie ma”. Jest to zbiór reportaży „o współczesnym człowieku, prawdach najważniejszych, pustce, przemijaniu, tęsknocie, bólu i nadziei”. Książka  Mariusza Szczygła została uznana również za najlepszą książkę roku 2019 w plebiscycie czytelników „Gazety Wyborczej”, a autora uhonorowano laurem „Nike” Czytelników.

Nagroda Literacka „Nike” jest formą promocji najlepszej książki roku, a jednocześnie poddaje weryfikacji najnowszą literacką ofertę wydawniczą. Takie wyróżnienie autora i jego dzieła podpowiada miłośnikom czytania, że warto po ten tytuł sięgnąć, aby potwierdzić lub sprostować opinie medialne na temat nagrodzonego utworu i wyrobić sobie własne o nim zdanie.

 

„Przez książkę – na każde nasze zawołanie – obcuje z nami elita intelektualna świata. ”

Melchior Wańkowicz

 

Skip to content