Nagroda Literacka „Nike” uznawana jest za najważniejszą nagrodę literacką w Polsce. W bieżącym roku została wręczona po raz 23. W tym konkursie, na najlepszą książkę roku, brane są pod uwagę wszystkie gatunki literackie (powieści, autobiografie, eseje, pamiętniki, itp.). Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody” Nike” byli m.in.: Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch i Marcin Wicha w 2018 roku.
Zwycięzca konkursu jest wyłaniany w trzech etapach. Pierwszy etap – to ogłoszenie w maju, podczas Warszawskich Targów Książki, dwudziestu tytułów nominowanych do tej nagrody. Na początku września jury wskazuje wśród nich siedem tytułów, które przechodzą do finału, a decyzję o wyborze laureata nagrody podejmuje zawsze w pierwszą niedzielę października (w tym roku 6 października).
Wśród siedmiu książek, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike” były cztery powieści, dwa reportaże, jedna biografia. Oto one:
- Marcin Kołodziejczyk – „Prymityw. Epopeja narodowa” (powieść)
- Zyta Rudzka – „Krótka wymiana ognia” (powieść)
- Juliusz Strachota – „Turysta polski w ZSRR” (powieść)
- Szczepan Twardoch – „Królestwo” (powieść)
- Małgorzata Rejmer – „Błoto słodsze niż miód” (reportaż)
- Mariusz Szczygieł – „Nie ma” (reportaż)
- Aleksander Kaczorowski – „Ota Pavel. Pod powierzchnią” (biografia).
W tegorocznej edycji konkursu laureatem Nagrody Literackiej” Nike” został wybrany głosami jury Mariusz Szczygieł za książkę „Nie ma”. Jest to zbiór reportaży „o współczesnym człowieku, prawdach najważniejszych, pustce, przemijaniu, tęsknocie, bólu i nadziei”. Książka Mariusza Szczygła została uznana również za najlepszą książkę roku 2019 w plebiscycie czytelników „Gazety Wyborczej”, a autora uhonorowano laurem „Nike” Czytelników.
Nagroda Literacka „Nike” jest formą promocji najlepszej książki roku, a jednocześnie poddaje weryfikacji najnowszą literacką ofertę wydawniczą. Takie wyróżnienie autora i jego dzieła podpowiada miłośnikom czytania, że warto po ten tytuł sięgnąć, aby potwierdzić lub sprostować opinie medialne na temat nagrodzonego utworu i wyrobić sobie własne o nim zdanie.
„Przez książkę – na każde nasze zawołanie – obcuje z nami elita intelektualna świata. ”
Melchior Wańkowicz