Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Biblioteka pełna tajemnic…

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione w 1999r. Początkowo obchodzone było corocznie w czwarty poniedziałek października. Od 2008 roku jednodniowe święto zaczęto obchodzić  przez cały miesiąc październik.

Celem tego świętowania jest zwrócenie uwagi na szczególną rolę bibliotek szkolnych w nauce, rozwijaniu zainteresować czytelniczych dzieci i młodzieży. Nie rodzimy się z potrzebą czytania, ale powinniśmy ją rozwijać i kształtować w ciągu całego życia, aby stała się nawykiem, przygodą, która nigdy się nie kończy.

Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Biblioteczne księgi „pełne tajemnic” obrazują możliwości twórcze człowieka, kryją odpowiedzi na wiele pytań. Okres nauki szkolnej to czas „wielkiej rzeźby”, przygotowania do życia – poszerzania horyzontów wiedzy, doskonalenia umiejętności, poszukiwania i znajdowania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Czytanie książek podpowiada  młodemu czytelnikowi co ma prawdziwe znaczenie w życiu, pomaga mu dokonać właściwych wyborów w dążeniu do realizacji życiowych planów i marzeń. Czytanie zmienia życie, wpływa na nasze spojrzenie na świat. Kto dużo czyta, ten dużo wie. Im więcej czytasz, tym lepiej rozumiesz siebie i otaczającą rzeczywistość.

„Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat…”                                                                                  L. Krzemieniecka

 

 

 

 

 

Skip to content