15 grudnia 2017r. , jak co roku,  odbyła się jednodniowa wycieczka autokarowa, której głównym celem było bliższe poznanie jednej z atrakcji niemieckich miast w okresie  przedświątecznym – Weihnachtsmarkt, czyli Jarmarku Bożonarodzeniowegow Berlinie.

W wycieczce wzięło 61 uczniów i uczennic Technikum nr 19  z klas 1B, 1D, 1CA, 2A2, 2CA,2C,2B, 3A1, 3A2, 3B, 3CA, 4GrA, 4GrB, 4 GRY.

Uczniowie wybrali się na tę wycieczkę pod opieką nauczycieli – p. Ewy Jankowiak, p. Moniki Kieblesz, p. Agnieszki Pajączkowskiej, p. Zbigniewa Nowaka i p. Janusza Przybyła.

Uczniowie zebrali się punktualnie, tj. o godz. 6.15, na parkingu przed budynkiem szkoły.

Pierwszym punktem programu w Berlinie było centrum samochodów zabytkowych Classic Remise Berlin.  Jest to wyjątkowe miejsce, wycieczki bardzo rzadko tam docierają…nam się udało i wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego miejsca.

Kolejny punkt programu to dłuższy spacer powiązany ze zwiedzaniem miasta. Reichstag, Brama Brandenburska, Pomnik Holokaustu, Plac Poczdamski, Wyspa Muzeów i wizyta w muzeum Topografia Terroru, zlokalizowanym w miejscu budynków, które w czasie nazistowskich Niemiec od 1933 do 1945 były siedzibami głównymi Gestapo i SS, głównych narzędzi represji. Spacer po mieście był ubarwiony bardzo ciekawymi historiami opowiedzianymi przez pilota wycieczki.

Punktem kulminacyjnym był Weihnachtsmarkt. Tym razem odwiedziliśmy dwa takie jarmarki:  na Alexanderplatz oraz przed słynnym Kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma. Jarmarki  z całym swoim urokiem światełek, dekoracji, pachnących pierników i innych smakołyków były miejscem, gdzie uczniowie mieli możliwość zakupienia pamiątek oraz oddania się przedświątecznej atmosferze. Skosztowali  oczywiście tradycyjnych pyszności.

Około godziny 19.30 cała grupa  zmęczona, ale i oczarowana wyruszyła w drogę powrotną do Poznania. Podróż przebiegała zgodnie z planem i zakończyła się szczęśliwie o godz. 23.30 na parkingu przed budynkiem szkoły.

Wycieczka była bardzo udana. Zostało po niej bardzo dużo pozytywnych wrażeń.

EJ